Cesta profesionálů k dekarbonizaci motoru

Vývoj moderních technologií v dnešních automobilech postupuje mílovými kroky, a to sebou přináší také nutnost zdokonalovat pracovní postupy při jejich běžné údržbě či opravách. Často se však vlivem provozu daného automobilu dostane odborný autoservis do situace, kdy musí vyřešit vzniklý problém zcela novým způsobem. I to byla cesta pražského Autoservisu GARANT k úspěšné dekarbonizaci motoru jednoho ze servisovaných vozů značky Lancia.

Právě Autoservis GARANT patří v pražském regionu k těm velmi zkušeným a na trhu se pohybuje již dlouhou řadu let. Ve výčtu jeho mnoha nabízených služeb z oblasti autoopravárenství a diagnostiky vozů nechybí ani příprava vozů na STK a měření emisí. Právě do této kategorie spadal koncem roku 2017 také vůz Lancia Musa s dieselovým motorem 1,3 JTD a rokem výroby 2005, který do zdejšího autoservisu přivezl s najetými více než 110 tisíci kilometry jeho majitel až ze středočeské Příbrami, a to na přímé doporučení. Problém tohoto vozu spočíval ve zvýšené kouřivosti jeho vznětového motoru. S naměřenou hodnotou 1,89 m-1vysoce překračoval povolený limit v tomto parametru měření emisí. Nesplnění tohoto emisního limitu mělo, dle nově platné legislativy, za následek nepřipuštění tohoto vozu dále na standardní proces kontroly STK, což je dnes bohužel pro mnoho majitelů dieselových vozů velmi častým problémem.

 

        BG 109                            Kit pro dekarbonizaci                               Profesionální dekarbonizace motoru

 

„Zpočátku bylo po našem měření emisí poměrně obtížné nalézt příčinu zvýšené hladiny kouřivosti u tohoto vozu,“ vzpomíná Ondřej Janeček, přejímací technik Autoservisu GARANT, sídlícího na pražském Žižkově a dodává: „V tomto případě můžete hledat důvody překročení emisního limitu v oblasti EGR ventilu, lambda sondy, katalyzátoru nebo čerpadla, ale opravy těchto součástí jsou poměrně finančně náročné. Majitel vozu nás však nejprve požádal o kontrolu funkce vstřikovačů na motoru.“

 

Na uvedeném motoru byla tedy provedena kompletní demontáž vstřikovačů a jejich kontrola funkce včetně vyčistění. Prověření však ukázalo, že funkce vstřikovačů je v pořádku. Po jejich opětovné montáži došlo k mírnému zlepšení hodnoty kouřivosti na 1,57 m-1.  Avšak ani tato hodnota na splnění emisních limitů nestačí, a proto se technici autoservisu zaměřili na další možnou příčinu těchto problémů, kterou je zanesení spalovacího prostoru a souvisejících součástí usazeninami agresivního karbonu. Ten vzniká v motoru například používáním nekvalitní nafty, ale na vině může být i jízdní styl řidiče nebo nevhodný celkový provoz vozidla (krátké jízdy se studeným dieselovým motorem atd.)

 

„Již několik měsíců před tímto případem jsme zvažovali nabízet v našem autoservisu kompletní bezdemontážní dekarbonizační technologii americké firmy BG Products, na kterou jsme měli skvělé reference, ale neměli jsme s ní do té doby osobní zkušenosti. Proto jsme požádali regionálního zástupce o ukázku dekarbonizace pomocí technologie i chemie BG přímo na servisovaném voze Lancia Musa. Velmi jsme tehdy ocenili vstřícný přístup k této prezentaci BG Products,“ říká Ondřej Janeček.

 

Po jednoduché instalaci speciálního zařízení a aplikaci patentované chemie BG Products do okruhu motoru byla provedena na voze profesionální dekarbonizace sacího, spalovacího, palivového, olejového a výfukového systému trvající přibližně 90 minut. Následovala výměna oleje, olejového a palivového filtru a celková dekarbonizace olejového prostoru pomocí chemického přípravku BG 109. Poslední operací na voze bylo finální měření kouřivosti s překvapivými hodnotami na hranici 0,56 m-1, což je téměř úroveň kouřivosti u nového vozu! Prezentace bezdemontážní technologie BG Products na tomto voze tak měla hned dva šťastné konce.

 

     Protokol před dekarbonizaci          Protokol po dekarbonizaci

 

„Především náš klient byl nesmírně spokojený, protože proces bezdemontážní dekarbonizace mu ušetřil skutečně obrovské náklady v řádech desítek tisíc korun za výměnu některých nových dílů na voze. Následně pro náš autoservis to byl jasný signál investovat do nákupu tímto způsobem ověřené celé dekarbonizační technologie firmy BG Products a dodnes s ní máme, jako aplikační centrum, velmi pozitivní zkušenosti,“ potvrzuje na závěr kvalitu provedené kompletní profesionální dekarbonizace technik Ondřej Janeček. V Autoservisu GARANT řeší nyní tímto způsobem problémy majitelů vozidel na měření emisí i několikrát do měsíce.

 

Málokdo však ví, že podobné situaci s vysokou hladinou emisí lze velmi jednoduše předejít druhým způsobem – vhodnou prevencí. BG Products totiž nabízí, i přes svá aplikační centra, kity Kompletní dekarbonizace, které účinně odstraní karbonové úsady a při preventivním používání jednou za 15 000 km vzniku karbonu v motoru jednoduše zabrání. Je také zcela jedno, jestli máte vozidlo s naftovým (BG 245) či benzínovým motorem (BG 208).

 

Více informací:

https://www.autoservis-garant.cz/cisteni-vstriku

www.dekarbonizace.eu

 

Nové články

S čistou klimatizací i proti koronaviru

Ještě v nedávné době platilo, že používání klimatizací ve vozech je výsadou výhradně letního období. Vývoj konstrukce moderních automobilových klimatizačních jednotek však nyní směřuje k jejich celoročnímu používání. I proto je důležitá správná celoroční údržba celého systému. Americká společnost BG Products přichází na trh nyní s novým antibakteriálním a antivirotickým dezinfekčním výrobkem.

Prevence pro hybridy ve třech krocích

Moderní automobily s plně hybridním pohonem získávají v současnosti na trhu stále větší oblibu. Vedle prokazatelné šetrnosti při provozu se navíc jejich majitelé často mohou spolehnout na různá zvýhodnění. Značka BG Products však se svým preventivním programem nezapomíná také na pravidelnou údržbu hybridních vozů.

Další články

Dekarbonizace

Naftový motor

Dekarbonizuj

Benzínový motor

Dekarbonizuj

DPF filtr pevných částic

Dekarbonizuj