Karbon v přímovstřikových motorech

DSC09494000260_05_001812

Moderní benzínové motory s přímým vstřikem získávají v současné době větší oblibu než dieselové pohonné jednotky. Jenže přímý vstřik u benzínů přináší nyní stále většímu počtu majitelů vozů zásadní problém, a tím je tvorba karbonových úsad obzvláště v sacím systému. Jedno z mála řešení nabízí značka BG Products.

Na první pohled by se mohlo zdát, že moderní konstrukce zážehových motorů typu GDI, TSI či FSI přináší jen samé výhody. Pracují totiž velmi efektivně, mají nízké emise a stejně tak i spotřebu paliva. Jenže to vše je dosaženo díky vysoké operační teplotě, malé olejové náplni a nízké viskozitě motorového oleje a všechny tyto zmíněné skutečnosti jsou bohužel základem k tvorbě nežádoucích karbonových úsad. Následně dochází k oxidačně-termální degradaci motorového oleje. Ptáte se, proč tomu tak je? Odpověď je poměrně jednoduchá. U přímého vstřiku, který je řešen vstřikovačem umístěným ve spalovacím prostoru, nedochází k oplachu a tím očistě sacích ventilů směsí paliva se vzduchem. Motorový olej zatížený zvýšenou teplotou začne rychleji degradovat a výpary pronikají přes odvětrání vačkového hřídele do prostor sacího traktu včetně ventilů a zanášejí je karbonovými úsadami ve velmi krátké době. Ale nejen tam. Zmíněné benzínové motory mají zpravidla tenké pístní kroužky a degradovaný olej neplní svojí funkci, což ve výsledku znamená jeho pronikání přes kroužky do spalovacího prostoru.

                    DSC08878a         DSC08831       DSC08868a

Opět tak tvorba karbonu vítězí a dlužno dodat, že se jedná o podstatně houževnatější a tvrdší úsady než obvykle, jejichž odstranění je náročné, ale řešitelné proces BG profesionální dekarbonizace, který se aplikuje pomocí přístroje BG Platinum v BG aplikačních centrech (žádné rozebírání ani nebezpečné mechanické otryskávání pevnými částicemi). Tímto karbonovým problémem žije dnes doslova celý automobilový svět. I proto přichází společnost BG Products s velmi jednoduchým a levným řešením, které se nazývá prevence a doporučuje se již od koupě nového vozu ve třech základní krocích. Pomocí přípravku BG MOA 115 se nejprve stabilizuje viskozita motorového oleje a prodlouží se tak jeho životnost.

DSC09494GDI programDSC09488

Při výměně oleje následuje krok druhý, kdy se aplikuje přípravek BG EPR 109, průběžně čistící karbonové úsady v olejovém prostoru a v okolí pístních kroužků. Pro udržení čistoty a zamezení tvorby karbonu ve vstřikování, spalovacím prostou a ventilů je doporučena přibližně jedenkrát za 10-15 tisíc km aplikace přípravku BG 44K PLATINUM 208 do palivové nádrže. Jedině tato preventivní cesta chrání majitele před neúměrně vysokými náklady na kompletní dekarbonizaci. Více https://www.bgpoint.cz/benzinovy-motor/kit-gdi/

Nové články

Řeší vodík nebo ultrazvuk skutečně efektivně proces dekarbonizace motoru?

Ve světě dekarbonizace motorů je dnes poměrně velká konkurence a nabídkami na odstranění karbonu se to jen hemží. Přirozeně každý, kdo takovou technologii nabízí preferuje pouze to „svoje řešení“. Ale jak je to doopravdy s bojem proti karbonovým úsadám? Často chce zájemce o dekarbonizaci motoru znát odpověď na otázku, jak se od sebe liší metoda prováděná vodíkem nebo ultrazvukem. Anebo snad existuje i jiné řešení? Pojďme do tohoto dilema vnést trochu světla.   

BG – Prokazatelná cesta k úspoře paliva

Technologie americké společnosti BG Products již dlouhodobě směřuje k dekarbonizaci motorů, což mimo jiné přináší i sníženou spotřebu paliva u zážehových i vznětových motorů. A jak jsme se přesvědčili, nejedná se pouze o osobní vozy.

Další články

Dekarbonizace

Naftový motor

Dekarbonizuj

Benzínový motor

Dekarbonizuj

DPF filtr pevných částic

Dekarbonizuj