Na spotřebu paliva netradičním měřením

IMG_4200

Téma spotřeby paliva se pravidelně objevuje nejen v renomovaných motoristických časopisech, ale rozebírá se často mezi majiteli osobních automobilů různých značek. Připravili jsme pro vás jedno z nejpřesnějších měření skutečného „apetitu“ moderní pohonné jednotky.

Na úvod dodejme, že porovnávat skutečnou spotřebu paliva je velmi obtížné, neboť vždy probíhá za odlišných podmínek od rozdílu teplot, přes jízdní podmínky až po různé řidičské schopnosti za volantem. Na pozadí našeho testu spotřeby pomocí přesné váhy, tedy laboratorním měřením, bylo zřetelné prokázání pozitivního účinku dekarbonizace olejového a spalovacího prostoru dieselového motoru. Roli „figuranta“ sehrál v tomto testu spotřeby nafty osobní vůz Ford Mondeo 2,0 TDCi s 210 tisíci najetými kilometry. Jelikož vše probíhalo na jednom místě za konstantních podmínek (volnoběh, žádný zásah řidiče ani druh provozu) byl výsledek testování velmi přesný.

Foto uprIMG_4196IMG_4197

Pro test měření spotřeby paliva byl stanoven časový limit 30 minut. Nejprve došlo k zahřátí dieselového motoru Mondea na provozní teplotu. Poté byla jeho palivová soustava napojena na externí nádrž digitální váhy a spotřeba paliva tak probíhala přímo na tomto zařízení. Zároveň se spustil automatický odpočet testování s časovým limitem 30 minut a minutovým sběrem dat. Po prvním měření spotřeby byla na tomto voze provedena BG dekarbonizace olejového prostoru a pístních kroužků pomocí přípravku BG 109 a BG 112. Současně byl vyměněn olej (nově značka Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30) a proces přesného měření spotřeby paliva digitální váhou byl opakován při zcela totožných podmínkách, jako u prvního měření.     

Naměřené hodnoty PŘED BG dekarbonizací: testovaný vůz spotřeboval na volnoběh za 30 minut 0,2665 kg/nafty (měrná hmotnost je téměř srovnatelná s váhou 1 kg= 1 l) takže je to cca 0,2665 l nafty/30 minut

BG měření PŘED
Naměřené hodnoty po BG PO dekarbonizaci: testovaný vůz spotřeboval na volnoběh za 30 minut 0,149 kg/nafty (měrná hmotnost je téměř srovnatelná s váhou 1 kg= 1 l) takže je to cca 0,149 l nafty/30 minut
BG měření PO

Jednoduchým porovnáním hodnot došlo celkovému vyhodnocení. Vlivem aplikované BG dekarbonizace olejového systému se zvýšila účinnost pístních kroužků, vzrostly kompresní tlaky a přidáním přípravku BG 112 do nového oleje se snížilo také tření v motoru. Kompletní zásah dekarbonizace tak měl za následek výrazně nižší spotřebu paliva.

Řídící jednotka ukazovala ve volnoběžných otáčkách spotřebu 0,5 l/hodinu, což odpovídá původní naměřené hodnotě. Po BG dekarbonizaci klesla spotřeba paliva v režimu volnoběhu na hodnotu 0,3 l/hodinu. Matematickým přepočtem lze dospět k závěru, že u testovaného vozu se po provedení dekarbonizace spotřeba nafty snížila o 0,2 l/hodinu což se dá přenést na průměrnou úsporu 40 %. Samozřejmě, že při jízdě již bude spotřeba ovlivněna řidičem, odporem vzduchu, terénem atd. Proto nelze brát v úvahu snížení spotřeby o desítky procent. Průměrně se snížení spotřeby paliva pohybuje v rozmezí 5-20 % (dle technického stavu vozu před aplikací BG dekarbonizace). Jsou však i výjimky, kdy spotřeba paliva sníží o více než 30 %.

Celkovou účinnost dekarbonizace lze však ještě zvýšit, a to dekarbonizačním procesem systému vstřikování a ve spalovacím prostoru s přípravky BG 245 resp. 208. Tento dodatečný proces se u zmíněného testu neprováděl, jelikož vůz by musel vyjet aspoň 50% nádrže, tedy 500 km. Důležitým předpokladem kvalitní dekarbonizace je především pravidelná aplikace výrobků BG Products. Dekarbonizace olejového prostoru je doporučována při každé výměně oleje. Naproti tomu dekarbonizace vstřikování a spalovacího prostoru každých ujetých 15.000 km. Tato preventivní údržba dává předpoklad k udržení nízké spotřeby paliva, zachování výkonu motoru, nízkým emisím a zvýšení celkové životnosti pohonného ústrojí automobilu.       

 

Nové články

BG – Prokazatelná cesta k úspoře paliva

Technologie americké společnosti BG Products již dlouhodobě směřuje k dekarbonizaci motorů, což mimo jiné přináší i sníženou spotřebu paliva u zážehových i vznětových motorů. A jak jsme se přesvědčili, nejedná se pouze o osobní vozy.

Nedat zimě šanci

Teploty vzduchu začínají v úvodu roku tradičně klesat pod bod mrazu a v některých případech to může znepříjemnit život právě motoristům. Proto jsou následující řádky věnovány údržbě vozů v zimním období, a především těm s dieselovým motorem.

Další články

Dekarbonizace

Naftový motor

Dekarbonizuj

Benzínový motor

Dekarbonizuj

DPF filtr pevných částic

Dekarbonizuj