Nedat zimě šanci

Teploty vzduchu začínají v úvodu roku tradičně klesat pod bod mrazu a v některých případech to může znepříjemnit život právě motoristům. Proto jsou následující řádky věnovány údržbě vozů v zimním období, a především těm s dieselovým motorem.

Hned v úvodu je dobré si připomenout, že eliminace problémů spojených se zimním provozem vozidla spočívá v jeho přípravě již před zmíněným obdobím. Jedná se především o jednorázové odstranění vody a vlhkosti z palivového systému. Současné pohonné hmoty jsou totiž náchylné ke kontaminaci vodou, což vede ke vzniku koroze palivového systému, nepravidelnému chodu motoru a rozšíření mikroorganismů, které zanášejí palivové filtry. V zimním období poté vlhkost zapříčiňuje špatné starty a zamrzání systémů. Proto se doporučuje k tomuto účelu přípravek BG 281 FUEL SYSTEM DRIER, který obsahuje bezpečné a velmi účinné látky, absorbující nežádoucí vodu z paliva. Ta je následně spálena a odchází z vozidla ve formě páry. Přípravek je bezpečný pro katalyzátory i lambda sondy. Jedno balení se aplikuje do nádrže v teplotách nad 0 °C. Po jejím vyjetí, kdy dochází k "vysušení systému" se poté může do druhé nádrže aplikovat již zimní aditivum.

          foto bg          bgbg

U výrobků značky BG Products je hlavní rozdíl mezi zimními a letními aditivy ve stabilizaci nafty, přesněji ve schopnosti redukovat množství krystalků parafínu v teplotách pod bodem mrazu. Obecně má současná nafta poměrně dost parafínu, který v teplotách pod bodem mrazu vytváří gelovatění (zamrznutí) nafty a tím zneprůchodní spalovací systém, filtry, vstřikovače. Hlavním cílem aditivace je obecně udržení systému v čistotě, tedy bez úsad, mazání vstřikovačů a čerpadla a také stabilizace nafty proti tvorbě sazí. V zimním období ale tato aditiva značky BG Products přidávají navíc ještě další vlastnost. Tou je izolace parafínu v naftě při nízkých teplotách tak, aby nedocházelo k jejímu gelovatění. Všechny další funkce BG aditiv jsou však společně zachovány v obou produktech, tedy pro letní i zimní provoz. Jelikož je zimní úprava nafty náročnější, je nutné zvýšit koncentraci aditiva v naftě. A tak zatímco letní aditivum BG 2256 DFC Plus ošetří 400 l nafty, zimní BG 247 All Weather DFC (do teplot -15 °C) nebo aditivum BG 238 DFC Plus HP Extra Cold Weather Performance with Cetane Improver (do extrémních teplot -38 °C, zvyšující i cetanové číslo nafty) ošetří „jen“ 150 litrů nafty. Proto se doporučuje v teplotách kolem bodu mrazu a výše používat klasické BG 2256 DFC Plus aditivum.

U zimních aditiv je však často problém v neznalosti jejich aplikace. Aby byla totiž dosažena zimní funkce eliminace parafínu, je nutné aplikovat aditivum do nafty, která je prohřátá, tedy nad bodem tuhnutí parafínu. To se dosáhne jízdou vozidla, kdy se od vstřikovačů vrací do nádrže poměrně velké množství nafty a temperuje tak celou nádrž. Dojde tak k řádnému molekulárnímu navázání aditiva na parafín, jeho izolaci a zabránění zmíněného gelovatění. Pokud se tedy aplikuje aditivum do nádrže v mínusových teplotách (venku) a navíc se vozidlo nepohybuje (garáž), nafta se neprohřívá a jejímu následnému gelovatění tak nelze zabránit. Ideálně se proto doporučuje přijet se zahřátým vozem k čerpací stanici, aplikovat aditivum do nádrže, dotankovat a jízdou od čerpací stanice promíchat, prohřát. Tím je zajištěna správná funkce zimního aditiva.

Pokud je však již nafta "zamrzlá", existují dvě možná řešení. Tím prvním je odtažení vozidla do vyhřívaného prostoru a počkat na rozmrznutí palivového systému, což je složité a nákladné, obzvláště pak u nákladních vozů. Druhým doporučeným řešením je aplikace "rozmrazovače" v podobě výrobku BG 256 DIESEL THAW, který v zimním období zprovozní „zamrzlé“ dieselové motory. Rychle a efektivně rozpouští vytvořené parafínové a ledové krystalky, odstraňuje vlhkost z nafty a navrací jí její původní viskozitu. Zvyšuje rovněž její cetanové číslo a zlepšuje vlastnosti hoření. Výrobek určený pro všechny druhy nafty (klasická, nízko-sirná i bionafta) nepůsobí korozivně a neobsahuje ani alkohol. Současně je absolutně bezpečný pro katalyzátory a filtry pevných částic. Jednoduchou aplikací do palivového filtru a startováním motoru dojde k penetraci přípravku do vstřikovacího a palivového systému a následně k jeho zprovoznění. V každém případě je však nutné dodat, že mnohem efektivnější je pravidelná údržba vozidla tak, abyste nedali zimě šanci ke shora zmíněným potížím.

btbervrv

Nové články

Nově a efektivně na čistění filtru pevných částic

S neustálým vývojem konstrukce filtru pevných částic na vozidlech přicházejí i nové metody, jak tyto filtry snižující škodlivé emise efektivně čistit. Společnost BG Products se na čistění filtru pevných částic specializuje již mnoho let. Nyní však přichází na automobilový trh s novou a více efektivní metodou.      

Problém zvaný etanol

Původní myšlenka použití etanolu jako příměsi v automobilových palivech měla určitě ušlechtilý cíl, a tím bylo celkové snížení škodlivých emisí provozem motorového vozidla. Avšak nic není černo-bílé, a právě tato obsažená biosložka v palivu si začíná vybírat svoji daň v podobě poškození některých částí v palivovém či motorovém prostoru. Je možné tyto negativní vliv omezit či zcela eliminovat?   

Další články

Dekarbonizace

Naftový motor

Dekarbonizuj

Benzínový motor

Dekarbonizuj

DPF filtr pevných částic

Dekarbonizuj