S neustálým vývojem konstrukce filtru pevných částic na vozidlech přicházejí i nové metody, jak tyto filtry snižující škodlivé emise efektivně čistit. Společnost BG Products se na čistění filtru pevných částic specializuje již mnoho let. Nyní však přichází na automobilový trh s novou a více efektivní metodou.
Hned na úvod je dobré zdůraznit, že touto moderní metodou lze vyčistit nejen filtr pevných částic u dieselových motorů (DPF), ale také u benzínových motorů (GPF). Na rozdíl od původní metody se čistění filtru pevných částic provádí nově dvoukrokovou technologií za pomoci nového přístroje, který se tlakovými hadicemi připojí k motoru pouze na jednom místě.
A tady už nová metoda čistění nabízí první z několika benefitů. Původně se BG chemie aplikovala poměrně složitě v místě před sacím traktem a procházela následně spalovacím prostorem do katalyzátoru a nakonec do filtru pevných částic, a to vše v poměrně vysokých teplotách (cca 300–450 °C). Motor se tedy musel ohřívat a operace tak byla i časově náročnější.
Nová metoda čistění filtru pevných částic spočívá v připojení podstatně jednoduššího (a pro autoservisy tím rovněž cenově přijatelnějšího) přístroje v oblasti těsně před katalyzátorem nebo před samotným filtrem pevných částic, zpravidla po demontáži jednoho z čidel. I přes nové označení BG chemie pro zmíněné oba kroky čisticího procesu je v základu svým složením totožná s předcházejícími chemickými přípravky.Jak bylo již zmíněno, samotný proces čistění filtru pevných částic je nyní dvoukrokový. V první kroku se aplikuje za chodu motoru do systému chemie BG PD20, která má za úkol v podobě aktivní pěny čistit filtr pevných částic tím, že na sebe váže uhlovodíkové úsady a převádí je na kapalné skupenství. Tento čisticí proces, kdy se nechá pěna aktivně působit ve filtru, trvá přibližně 30 až 40 minut.
Následuje druhá, časově podobně náročná fáze, kdy se pomocí stejného přístroje aplikuje opět za chodu motoru chemie BG PD21, jejíž hlavní funkcí je především výplach celé konstrukce filtru pevných částic, a to opět ve formě aktivní pěny. Ta poté samovolně vychází z výfukového systému vozidla. Další výhodou nové metody je čistění při výrazně nižší teplotě v rozpětí 150–200 °C. Zkapalněné uhlovodíky poté zcela bezpečně a bez jakéhokoliv obsahu pevných částic odchází výfukovým potrubím.
A pokud původní metoda čištění filtru pevných částic trvala přibližně 3–4 hodiny, pak nově lze dosáhnout úplného vyčištění již za 1,5 hodiny včetně připojení a odpojení originálního technologického zařízení BG Products. I tím je nová metoda čištění zaneseného filtru pevných částic (DPF i GPF) nyní celkově výrazně efektivnější.