Problém zvaný etanol

Původní myšlenka použití etanolu jako příměsi v automobilových palivech měla určitě ušlechtilý cíl, a tím bylo celkové snížení škodlivých emisí provozem motorového vozidla. Avšak nic není černo-bílé, a právě tato obsažená biosložka v palivu si začíná vybírat svoji daň v podobě poškození některých částí v palivovém či motorovém prostoru. Je možné tyto negativní vliv omezit či zcela eliminovat?   

Ještě, než si na tuto zásadní otázku odpovíme, přibližme si podstatu toho problému. Automobilový průmysl se neustále snaží inovovat technologie a přizpůsobovat se novým ekologickým trendům. Jedním z aktuálně diskutovaných témat je zvýšený obsah biosložky (etanolu) v palivech z 5 na 10 % od letošního roku. Biosložka se v palivu používá jako prostředek ke snížení emisí skleníkových plynů a podpoře obnovitelných zdrojů. Nicméně, vedle pozitiv je třeba pečlivě zvážit také škodlivé účinky etanolu, jak na životní prostředí, tak na samotná vozidla. Pomineme-li čistě ekologický pohled, kdy pro masivní produkci etanolu jsou potřebné velké zemědělské plochy pro pěstování rostlin vedoucí k odlesňování a ztrátě biodiverzity, pak však nelze nezmínit ani pohled ryze automobilový. Právě etanol totiž může, vzhledem ke své kyselosti, způsobit korozi některých materiálů používaných ve výrobě motoru a palivového systému. Hliník, často používaný v konstrukci motoru, je zvláště náchylný k účinkům právě etanolu. U palivového systému jsou zase zmíněnou biosložkou paliva často destrukčně zasažené těsnící O-kroužky.

Probíhající koroze či narušení některých materiálů může poté vést až k úniku paliva, což ohrožuje bezpečnost a vyžaduje v tomto případě i nákladné opravy vozidla. I proto někteří výrobci automobilů pracují na vývoji rezistentních materiálů, jako jsou speciální slitiny hliníku nebo odolné polymery, které alespoň částečně snižují riziko koroze. Etanol má rovněž tendenci absorbovat vodu z okolí, což může vést k tvorbě vodního kondenzátu v palivovém systému. To může způsobit oxidaci některých součástí a mít negativní vliv na čištění palivového systému. Cestou k řešení je tedy přidání chemických stabilizátorů do paliva, které pomáhají minimalizovat absorpci vody a následné potíže s oxidací. Pravidelná údržba, včetně čištění palivového systému, je tedy klíčová pro zachování optimálního výkonu vozidla. A právě v této oblasti se již přes 50 let celosvětově úspěšně profiluje americký výrobce chemických kapalin pro automobilový průmysl BG Products Inc. Proti negativnímu působení etanolu v palivu nabízí na automobilovém trhu hned několik výrobků s jednoduchou aplikací, což je jednoznačná odpověď na naši otázku z úvodu tohoto článku.

                                     POST_8

Prvním z řady je výrobek s označením BG 213 Fuel System Defender. Tento high-tech přípravek je primárně určen k eliminaci negativních vlivů etanolu a vzniku úsad ve vstřikovacím systému, okolí ventilů a ve spalovací komoře, a to po celou dobu životnosti motoru. Navíc také oxidačně stabilizuje palivo po dobu 6 měsíců a předchází tak jeho degradaci. Aplikovat lze také v případě LPG motorů. Doporučená aplikace je každých 5.000-7.000 km do nádrže (balení na 50-70 litrů). Zejména pro efektivní odstranění vody z palivového systému, včetně palivového filtru, je určen výrobek BG 280/281 Ethanol Fuel System Drier. Jeho aplikací se zamezí nejen korozi celého systému, ale také špatným zimním startům. Účinné chemické složení výrobku absorbuje vodu, která je následně spálena a bezpečně odchází z motoru výfukovým potrubím ve formě páry. Doporučená aplikace je při potížích s vodou v palivu cca 2x ročně (33 ml přípravku na 10 l benzínu). Posledním z produktové řady BG Products řešící negativní vliv biosložky v palivu je přípravek BG 2026/2126 Supercharge II (SC2) Ethanol Corosion Preventer. Inhibitory koroze obsažené v jeho chemickém složení pokrývají součásti palivového systému a chrání ho tak před korozivními kyselinami. Doporučená aplikace je při tankování do nádrže (balení na 50-60 litrů).    

Pro všechny tři zmíněné přípravky platí, že jejich aplikace se provádí do palivové nádrže vozidla a jsou zcela bezpečné jak pro katalyzátory, tak i pro lambda sondy. Vždy je však potřeba dodržet správné dávkování přípravku dle instrukcí výrobce.

    

Nové články

Nově a efektivně na čistění filtru pevných částic

S neustálým vývojem konstrukce filtru pevných částic na vozidlech přicházejí i nové metody, jak tyto filtry snižující škodlivé emise efektivně čistit. Společnost BG Products se na čistění filtru pevných částic specializuje již mnoho let. Nyní však přichází na automobilový trh s novou a více efektivní metodou.      

Problém zvaný etanol

Původní myšlenka použití etanolu jako příměsi v automobilových palivech měla určitě ušlechtilý cíl, a tím bylo celkové snížení škodlivých emisí provozem motorového vozidla. Avšak nic není černo-bílé, a právě tato obsažená biosložka v palivu si začíná vybírat svoji daň v podobě poškození některých částí v palivovém či motorovém prostoru. Je možné tyto negativní vliv omezit či zcela eliminovat?   

Další články

Dekarbonizace

Naftový motor

Dekarbonizuj

Benzínový motor

Dekarbonizuj

DPF filtr pevných částic

Dekarbonizuj